Witam, w艂a艣nie jem kawa艂ki arbuza i przegl膮dam notatki z wyk艂adu z edukacji spo艂eczno-przyrodniczej. Niesamowite jest tworzenie tego bloga, gdzie na pocz膮tku wypiera艂am si臋 pisania jak ognia! Czytam, czytam, a偶 nagle trafiam na s艂owo CHIMERYZM. Jest to s艂owo dla mnie nieznane, wi臋c postanowi艂am troch臋 o nim ''poszpera膰'' w sieci.
U znacznej wi臋kszo艣ci ludzi ka偶da z kom贸rek organizmu ma takie samo DNA. Nie ma wi臋c znaczenia, czy do badania genetycznego wykorzysta si臋 krew, w艂osy z cebulkami, nask贸rek czy wymaz z policzka. Istniej膮 jednak przypadki tzw. chimeryzmu – gdy u jednej osoby wyst臋puj膮 2 rodzaje DNA. Dlaczego to mo偶liwe i czym spowodowane s膮 takie odst臋pstwa?
Chimeryzm – 2 r贸偶ne rodzaje DNA u jednej osoby
W taki spos贸b, jakby pochodzi艂o od dw贸ch r贸偶nych os贸b! To przypadki rzadkie, kt贸re czasami objawiaj膮 si臋 np. ro偶nymi kolorami oczu, obojnactwem czy zaburzeniami w pigmentacji sk贸ry. Mog膮 r贸wnie偶 nie dawa膰 偶adnych symptom贸w. Wtedy ich wykrycie jest mo偶liwe przypadkowo, np. w czasie bada艅 DNA, kiedy okazuje si臋, 偶e r贸偶ne pr贸bki maj膮 w sobie r贸偶ny materia艂 genetyczny.
Chimeryzm u ludzi – kiedy mo偶e si臋 pojawi膰?
Istnieje kilka przyczyn wyst膮pienia chimeryzmu. Nale偶膮 do nich przede wszystkim:
- – po艂膮czenie dw贸ch zap艂odnionych zygot na wczesnym etapie ci膮偶y;
- – przenikanie krwi mi臋dzy po艂膮czonymi ze sob膮 naczyniami krwiono艣nymi bli藕ni臋tami w 艂onie matki;
- – przenikanie kom贸rek dziecka do krwi matki w czasie ci膮偶y;
- – przeszczep kom贸rek macierzystych, szpiku kostnego lub transfuzja krwi.
Ciekawe przypadki chimeryzmu
Jedna z Amerykanek mia艂a mie膰 wykonan膮 operacj臋 przeszczepu nerki. Jako dawc贸w brano pod uwag臋 jej dwoje dzieci. Aby operacja mog艂a zosta膰 zrealizowana, konieczne by艂y genetyczne badania por贸wnawcze. Ku zaskoczeniu pacjentki test DNA wykaza艂 brak pokrewie艅stwa mi臋dzy ni膮 a dzieckiem. Dopiero po wykonaniu badania z inn膮 pr贸bk膮 okaza艂o si臋, 偶e ma ona po prostu podw贸jne DNA!
Jaki艣 czas temu opini膮 publiczn膮 wstrz膮sn臋艂a te偶 sprawa zamordowania 23-letniej Kamili. Oskar偶ony o jej zab贸jstwo i zakopanie w lesie Grzegorz G. r贸wnie偶 mia艂 jedno DNA we krwi, a inne w cebulkach w艂os贸w. Przyczyn膮 okaza艂 si臋 by膰 przeszczep szpiku kostnego, kt贸remu podda艂 si臋 m臋偶czyzna.
Jak cz臋sto wyst臋puje chimeryzm?
Trudno tak naprawd臋 oceni膰, u jakiej liczby os贸b wyst臋puje podw贸jne DNA. Wi臋kszo艣膰 z nich pewnie nigdy nie zostanie poddana badaniom genetycznym. Tymczasem to w艂a艣nie w ich czasie wykrywa si臋 chimeryzm.
Laboratoria genetyczne niezmierne rzadko notuj膮 takie przypadki, dlatego mo偶na przypuszcza膰, 偶e ludzi chimerycznych jest niewielu. Nie nale偶y si臋 te偶 obawia膰 nieprawid艂owego wyniku badania DNA– laboratoria dysponuj膮 zabezpieczeniami, kt贸re pozwalaj膮 im wyda膰 jednoznaczn膮 opini臋 nawet w tak rzadkich przypadkach.
W badaniach biologicznych chimery tworzy si臋 z kom贸rek r贸偶nych organizm贸w. Zdarza si臋, 偶e s膮 to organizmy r贸偶nych gatunk贸w – na przyk艂ad w 1984 wyhodowano chimer臋 nazwan膮 geep, powsta艂膮 z po艂膮czenia na embrionalnym etapie rozwoju kom贸rek kozy i owcy.
Kura z m贸zgiem przepi贸rki powsta艂a wskutek przeszczepienia fragmentu zarodka przepi贸rczego do zarodka kurzego.
Ten temat nie ma ko艅ca. Na pewno dzieci z ciekawo艣ci膮 s艂ucha艂y by tre艣ci zwi膮zanych z tym tematem. Mog艂a bym pisa膰 i pisa膰 bez ko艅ca. Poni偶ej umieszczam link do artyku艂u o kobiecie, kt贸ra jest swoj膮 bli藕niaczk膮...Dzi臋kuj臋 za po艣wi臋cony czas na przeczytanie mojego wpisu :).
Brak komentarzy:
Prze艣lij komentarz