pi膮tek, 19 maja 2023

Niesamowity proces powstawania miodu馃嵂.

         Dzie艅 dobry. Musz臋 wr贸ci膰 do tematu pszcz贸艂. Nie dawa艂o mi spokoju to, 偶e nie napisa艂am szerzej o miodzie- czym jest, jak powstaje oraz do czego jest u偶ywany. Troch臋 zaburzy to m贸j plan pisania. Musz臋 jednak pochyli膰 si臋 nad tematem dzisiejszego wpisu, poniewa偶 wydaje si臋 interesuj膮cy.

    Mi贸d to naturalnie s艂odki substytut cukru, kt贸ry jest produkowany przez pszczo艂y. Jest to g臋sta, lepka substancja o z艂ocistym lub bursztynowym kolorze. Mi贸d jest zwykle s艂odszy ni偶 cukier i ma charakterystyczny aromat i smak, kt贸ry mo偶e si臋 r贸偶ni膰 w zale偶no艣ci od rodzaju kwiat贸w, z kt贸rych pochodzi nektar.


    Mi贸d sk艂ada si臋 g艂贸wnie z dw贸ch cukr贸w prostych: glukozy i fruktozy, kt贸re stanowi膮 oko艂o 70-80% jego sk艂adu. Zawiera r贸wnie偶 niewielkie ilo艣ci innych cukr贸w, enzym贸w, aminokwas贸w, witamin, minera艂贸w i antyoksydant贸w.

    Mi贸d ma wiele zastosowa艅. Jest powszechnie u偶ywany jako s艂odzik w 偶ywno艣ci i napojach, mo偶e by膰 dodawany do herbaty, kawy, pieczywa, a tak偶e u偶ywany w produkcji s艂odyczy i wyrob贸w cukierniczych. Ponadto, mi贸d ma r贸wnie偶 w艂a艣ciwo艣ci antybakteryjne i przeciwzapalne, co sprawia, 偶e jest stosowany w celach zdrowotnych i kosmetycznych.

    Warto zauwa偶y膰, 偶e aby uzyska膰 prawdziwy mi贸d, nale偶y upewni膰 si臋, 偶e pochodzi on od zaufanego pszczelarza, poniewa偶 istnieje ryzyko podrabiania miodu poprzez dodawanie sztucznych sk艂adnik贸w lub rozcie艅czanie go innymi substancjami.

Pszczo艂y tworz膮 mi贸d poprzez kilka etap贸w procesu. Oto og贸lny opis:

Zbieranie nektaru: Pszczo艂y robotnice wylatuj膮 z ula w poszukiwaniu nektaru, s艂odkiego p艂ynu produkowanego przez kwiaty. Korzystaj膮c z aparatu g臋bowego, pszczo艂y zbieraj膮 nektar z kwiat贸w i przechowuj膮 go w swoim pok艂ade艂ku nektarowym.

Przenoszenie nektaru: Po zebraniu nektaru pszczo艂y wracaj膮 do ula i przekazuj膮 go innym pszczelarzom. Ten proces nazywa si臋 "tanieckiem pszcz贸艂".

Przetwarzanie nektaru: Pszczo艂y, kt贸re odebra艂y nektar, zaczynaj膮 proces przekszta艂cania go w mi贸d. Nektar jest mieszany z enzymami zawartymi w 偶o艂膮dku pszcz贸艂ki. Te enzymy, takie jak invertaza, katalizuj膮 reakcj臋 chemiczn膮, w wyniku kt贸rej cukry z nektaru s膮 podzielone na prostsze sk艂adniki - g艂贸wnie glukoz臋 i fruktoz臋.

Odparowywanie wody: Pszczo艂y przechowuj膮 przetworzony nektar w plastrach w ulu w specjalnych kom贸rkach zwanych plastrami miodowymi. Aby zmniejszy膰 wilgotno艣膰 miodu, pszczo艂y wykonuj膮 ruchy skrzyd艂ami, aby przyspieszy膰 proces odparowywania wody z nektaru. W wyniku tego procesu, zawarto艣膰 wody w nektarze zostaje zmniejszona z oko艂o 70-80% do oko艂o 18-20%.

Dojrzewanie: Po odparowaniu odpowiedniej ilo艣ci wody, pszczo艂y uszczelniaj膮 kom贸rki z mi贸d w plastrze woskowym za pomoc膮 specjalnego korka, znanego jako operculum. Wewn膮trz szczelnie zamkni臋tych kom贸rek mi贸d dojrzewa przez kilka tygodni lub nawet miesi臋cy. W tym czasie enzymy obecne w nektarze nadal oddzia艂uj膮, nadaj膮c mu specyficzny smak i konsystencj臋.

Zbieranie miodu: Gdy mi贸d jest ju偶 dojrza艂y, pszczelarze usuwaj膮 plastrami z ula. Plastry s膮 nast臋pnie odkr臋cane lub mechanicznie oddzielane od miodu. Nast臋pnie mi贸d jest filtrowany, aby usun膮膰 z niego resztki wosku, pszcz贸艂 i innych zanieczyszcze艅.



    Po tych procesach mi贸d jest gotowy do spo偶ycia i mo偶e by膰 butelkowany lub przechowywany w odpowiednich pojemnikach.

    Jako nauczyciel na podsumowanie zaj臋膰 o miodzie, zaproponowa艂abym dzieciom nast臋puj膮c膮 kart臋 zadaniow膮:



Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz

Moje sposoby uczenia si臋- czyli jak przyswajam wiedz臋馃搾馃摎.

     Tworz膮c ten wpis, ci臋偶ko jest mi odnie艣膰 si臋 spos贸b, dzi臋ki kt贸rym przyswajam wiedz臋. Zawsze wydawa艂o mi si臋, 偶e jest to proces mimowol...