sobota, 20 maja 2023

Owady jako jedzenie przysz艂ych pokole艅馃悳馃悰馃.

      Witam! Dzi艣 musz臋 wspomnie膰 o temacie, kt贸ry ci膮gle kr膮偶y w naszej codzienno艣ci, w telewizji, w Internecie. Insekty, jak smakuj膮 i czy rzeczywi艣cie zawarta w nich ilo艣膰 sk艂adnik贸w od偶ywczych wystarczy ludziom by prze偶y膰?



    Insekty mog膮 by膰 alternatywnym 藕r贸d艂em bia艂ka w diecie. S膮 bogate w wysokowarto艣ciowe bia艂ko, a niekt贸re gatunki insekt贸w zawieraj膮 wszystkie niezb臋dne aminokwasy, kt贸re organizm cz艂owieka potrzebuje do prawid艂owego funkcjonowania. Ponadto, insekty s膮 bogate w witaminy, minera艂y i zdrowe t艂uszcze, co czyni je warto艣ciowym sk艂adnikiem od偶ywczym.



    Wprowadzenie insekt贸w jako alternatywnego 藕r贸d艂a bia艂ka ma r贸wnie偶 korzy艣ci 艣rodowiskowe. Hodowla insekt贸w wymaga znacznie mniejszych ilo艣ci wody, paszy i powierzchni w por贸wnaniu do hodowli zwierz膮t tradycyjnych, takich jak byd艂o czy 艣winie. Ponadto, emisja gaz贸w cieplarnianych i zanieczyszczenie 艣rodowiska s膮 r贸wnie偶 mniejsze w przypadku hodowli insekt贸w.

    Obecnie insekty jako 藕r贸d艂o bia艂ka s膮 wykorzystywane w niekt贸rych produktach spo偶ywczych, takich jak batony bia艂kowe, makarony czy przek膮ski. Jednak akceptacja spo艂eczna i regulacje dotycz膮ce produkcji i sprzeda偶y 偶ywno艣ci opartej na insektach r贸偶ni膮 si臋 w zale偶no艣ci od kraju i kultury. W niekt贸rych regionach 艣wiata jedzenie owad贸w jest ju偶 powszechne, podczas gdy w innych krajach nadal jest traktowane jako nietypowe czy nawet nieakceptowalne.

Jako艣膰 bia艂ka w owadach

    Wiemy ju偶, 偶e ilo艣膰 bia艂ka w owadach jest imponuj膮ca. A co z jego jako艣ci膮? O ile b艂onkoskrzyd艂e czy motyle maj膮 idealny sk艂ad aminokwas贸w niezb臋dnych dla naszego organizmu (tzw. aminokwas贸w egzogennych), to ju偶 karaczany, much贸wki i pluskwiaki maj膮 niedob贸r chocia偶 jednego z aminokwas贸w: izoleucyny, leucyny, lizyny, metioniny czy cysteiny. Niekt贸re owady mog膮 te偶 mie膰 mniejsz膮 od produkt贸w odzwierz臋cych zawarto艣膰 aminokwas贸w niezb臋dnych i BCAA, w tym leucyny. Leucyna to kluczowy aminokwas do pobudzania Twoich mi臋艣ni do wzrostu.



Witaminy i sk艂adniki mineralne w owadach

    Tu zn贸w podobnie jak w przypadku r贸偶nych rodzaj贸w mi臋s, r贸偶ne owady maj膮 odmienny sk艂ad. Wi臋kszo艣膰 jadalnych owad贸w ma podobn膮 zawarto艣膰 偶elaza do wo艂owiny, do tego s膮 bogate w cynk, mied藕, magnez, fosfor, mangan i wap艅. Wyj膮tkiem s膮 bezkr臋gowce bez zmineralizowanego szkieletu, kt贸re oczywi艣cie wapnia du偶o nie dostarcz膮. Owady s膮 te偶 przepe艂nione witaminami z grupy B. Dane w poni偶szej tabeli s膮 przedstawione na 100 g tzw. mokrej masy (czyli normalnego owada), po wysuszeniu st臋偶enie sk艂adnik贸w oczywi艣cie ro艣nie. Przyk艂adowo dla 偶elaza do 18-1562 mg/100 g suchej masy.

    Na ca艂ym 艣wiecie ludzie wrzucaj膮 na ruszt ponad 2000 gatunkami owad贸w.  Najcz臋艣ciej s膮 to chrz膮szcze (31%), g膮sienice (18%), osy, pszczo艂y i mr贸wki (15%), 艣wierszcze, koniki polne, szara艅cza (13%), pluskwiaki (11%) i inne (12%). W niekt贸rych rejonach Afryki owady stanowi膮 do 50% bia艂ka w diecie .Do 2050 roku na 艣wiecie b臋dzie prawie 10 mld ludzi, co b臋dzie wymaga艂o podwojenia obecnej produkcji 偶ywno艣ci. Produkcja 偶ywno艣ci stanowi jedn膮 czwart膮 wszystkich emisji gaz贸w cieplarnianych produkowanych przez ludzi.

   Owady s膮 bardziej przyjazne dla 艣rodowiska ni偶 produkcja mi臋sa. I to w艂a艣nie dlatego warto znale藕膰 dla nich miejsce w diecie kraj贸w rozwini臋tych. Hodowla owad贸w zu偶ywa do 50-90% mniej l膮du/kg bia艂ka, 40-80% mniej paszy/kg jadalnej masy i 1-2,7 kg mniejsz膮 emisj臋 gaz贸w cieplarnianych/kg przyrostu masy ni偶 inwentarz 偶ywy, czyli krowy czy 艣winie. Dane na grafice podane s膮 dla wyprodukowania 1 kg zwierz臋cia oraz procentowy udzia艂 zwierz臋cia, kt贸ry jest jadalny (40% krowy, 55% 艣wini, 55% kurczaka, 80% szara艅czy w臋drownej i 80% m膮cznika m艂ynarka). Zielone kwadraty to zu偶yty l膮d, k艂os to ilo艣膰 potrzebnej paszy, a kropelka to ilo艣膰 zu偶ytej wody. 



    Owady to zr贸wnowa偶ony zamiennik dla mi臋sa. Dostarcza sporej ilo艣ci bia艂ka, t艂uszczu, sk艂adnik贸w mineralnych i witamin. Produkcja owad贸w wi膮偶e si臋 z mniejszym zu偶yciem l膮du, wody i mniejsz膮 emisj膮 gaz贸w cieplarnianych w por贸wnaniu z mi臋sem. Dodatkowo, z owad贸w mo偶na zrobi膰 wiele fantastycznych potraw. Walczmy z nies艂usznym przekonaniem, 偶e owady s膮 niebezpieczne i obrzydliwe. Lecz t臋 kwesti臋 zostawiam do w艂asnych przemy艣le艅. Dodatkowo szukaj膮c karmy dla mojego psa, natkn臋艂am si臋 na karm臋 wytworzon膮 z insekt贸w. Zakupi艂am j膮 i m贸j pies spo偶ywa j膮 ze smakiem.



Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz

Moje sposoby uczenia si臋- czyli jak przyswajam wiedz臋馃搾馃摎.

     Tworz膮c ten wpis, ci臋偶ko jest mi odnie艣膰 si臋 spos贸b, dzi臋ki kt贸rym przyswajam wiedz臋. Zawsze wydawa艂o mi si臋, 偶e jest to proces mimowol...